Opisy atrakcji


LOTNISKO


Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego – międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznania przy trasie na Berlin i Buk. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jak też pod względem liczby operacji lotniczych był to w 2019 roku, 7. polski port lotniczy za portami: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Gdańsk-Rębiechowo, Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin i Wrocław-Strachowice.
Port lotniczy mieści się w zachodniej części miasta Poznania, w północnej części osiedla samorządowego Ławica [2], przy ul. Bukowskiej, będącej drogą wojewódzką nr 307.



STARY RYNEK


Poznański Stary Rynek zawsze kojarzył mi się ze stukającymi się głowami koziołkami, które umieszczone są na budynku ratusza. To miejsce, które warto zobaczyć na samym początku zwiedzania miasta.
Mechanizm z koziołkami zamontowany na poznańskim Ratuszu wiąże się z miejską legendą.
Mówi się, że po wielkim pożarze Poznania, gdy wzięto się za odbudowę zniszczonego ratusza, miejscy urzędnicy wyprawili z okazji tego przedsięwzięcia wyśmienitą ucztę. Jeden z kucharzy, zaciekawiony mechanizmem instalowanego na ratuszowej wieży zegara, na chwilę odwrócił uwagę od przygotowywanej pieczeni i udał się na szczyt wieży.
W międzyczasie danie spaliło się na węgiel, więc zatroskany kucharz naprędce znalazł na łące dwa koziołki, które miały niechybnie trafić na ruszt. Koziołki uciekły jednak na szczyt wieży i na oczach wielu gapiów zaczęły się stukać głowami. Ostateczne ocalono ich życie, a ten pojedynek na głowy wyrósł na symbol Poznania.
Współcześnie Stary Rynek pełen jest kolorów, co zawdzięczamy głównie barwnym, miniaturowym kamieniczkom zwanym domkami budników.
Wybudowano je w XVI wieku z przeznaczeniem dla mniej zamożnych kupców – ci najbogatsi zamieszkiwali kamienice w pierzejach Rynku. Ledwo przetrwały II wojnę światową – wymagana była ich kompleksowa odbudowa.





STADION MIEJSKI


Stadion jest własnością miasta Poznań. Obecnie użytkuje go klub piłkarski Lech Poznań, wcześniej także Warta Poznań. 20 września 2010 odbyło się oficjalne otwarcie stadionu (pierwszej w Polsce oddanej do użytku areny mistrzostw) – koncert Stinga z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra w ramach światowej trasy „Symphonicities”.
W 2012 był areną rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, rozegrane na nim zostały 3 mecze fazy grupowej.
Od 14 czerwca 2013 do 30 czerwca 2018 stadion nosił nazwę INEA Stadion, za sprawą sponsora – lokalnego operatora telekomunikacyjnego INEA.





TERMY MALTAŃSKIE


Najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody termalne, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m2. 14 pomieszczeń na 1000 m2 tworzy Świat Saun. Profesjonalne SPA 1306 z 17 gabinetami o powierzchni 750 m2 to najlepiej wyposażone spa w Polsce.
Termy Maltańskie składają się z czterech stref:
- Baseny Sportowe
- Aquapark
- Świat Saun
- SPA 1306







STARY BROWAR

Stary Browar – centrum handlu i sztuki otwarte 5 listopada 2003, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42.
Łączna powierzchnia całkowita to ok. 130 000 m². W Starym Browarze znajduje się około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów



Twoje konto | | Zaloguj się

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem